Декрет для ФОП — Assets
logo
Перетелефонуйте мені

    Приховати
    Головна > Блог > Декрет для ФОП

    Декрет для ФОП

    Без рубрики

    21.05.2022

    Жінка-підприємець, якщо вона сплачувала страхові внески, має право на отримання допомоги по вагітності та пологам з Фонду соціального страхування (ФСС), як і звичайні працівниці. Адже вона сплачувала єдиний соціальний внесок (ЄСВ) «за себе». Отримати виплати з Фонду вона має право незалежно від того, чи буде оформляти відпустку в податковій, чи ні, і незалежно від системи оподаткування.

    У податковому законодавстві закріпився для даної ситуації термін «відпустка» і тут він означає звільнення від сплати єдиного податку на даний період. Право на таку податкову відпустку поширюється тільки на підприємців 1 та 2 групи єдиного податку, які не мають найманих працівників.

     

    Коли надається декретна відпустка ФОП та яка її тривалість.

     

    Тривалість декретної відпустки для ФОП така ж сама, як і для всіх і становить 126 календарних днів, які поділяються на 70 календарних днів до умовного дня пологів та 56 календарних днів після умовного дня пологів. Визначає, коли піти у відпустку та зареєструвати лікарняний лікар за місцем нагляду за вагітною.  Також додатково може бути зареєстрований ще один лікарняний на 14 днів у разі ускладнених пологів.

    Лікарняний (він же – е-лікарняний) – це головний документ в оформленні виплат з Фонду та податкової відпустки. Якщо жінка-підприємець окрім підприємницької діяльності ще й десь працює, то їй доведеться оригінал цього листка тимчасової непрацездатності віддати на роботу. У такому разі обов’язково слід зняти копію та завірити за місцем роботи (підпис керівника + печатка). Далі він знадобиться, як мінімум у 2-х місцях – Фонд соцстрахування і податкова.

    Як оформити декрет для ФОП

     

    Алгоритм дій при оформленні декретної відпустки у ФОП 

     

    Сплата податків ФОП у декретній відпустці

     

    Є ще один нюанс по підприємцях:  сплата ЄСВ «за себе» та податків продовжує здійснюватися, тобто:

    • ЄСВ «за себе» і далі треба сплачувати;
    • єдиний податок 1 і 2 групи треба платити;
    • єдиний податок 3 групи та ПДФО, військовий збір по загальній системі оподаткування сплачуються в залежності від наявності оподатковуваного доходу.

    Сам лише факт наявності лікарняного не звільняє підприємицю від податків. Увага: податкові канікули звільняють лише від плати єдиного податку, але ЄСВ слід платити.

    Щодо 1 і 2 групи є можливість оптимізуватися на час декрету, а це становить повних 4 місяці. Тут є 3 варіанти:

    1. Скористатися правом на відпустку від  сплати єдиного податку: правом на відпустку зі звільненням від сплати єдиного податку на підставі п. 295.5 ПКУ. По цьому варіанту необхідно написати заяву у довільній формі в органі ДПС за місцем обліку (пп. 298.3.2 ПКУ). Є одне виключення: дане право працює тільки якщо немає найнятих працівників і воно не звільняє від сплати ЄСВ «за себе» по місяцях податкових канікул.
    2. Тимчасово перейти на 3 групу єдиного податку або загальну систему (повернутися назад у ДПС дадуть з наступного року). У такому разі якщо не буде доходу, то й не буде податку, але все одно буде мінімальний ЄСВ «за себе».
    3. Взагалі знятися з реєстрації як ФОП. Робити необхідно лише після отримання виплати з Фонду. У такому разі гроші  назад уже ніхто не забере. А от якщо знятися раніше, то виплати обріжуть по день зняття з реєстрації (тобто порахують не 126 днів, а менше!). Потім можна буде знову зареєструватися. Це єдиний спосіб який позбавляє обов’язку сплачувати ЄСВ «за себе» у декретні місяці.

     

    Звітність ФОП у декретній відпустці 2021

     

    Перебування на податкових канікулах (декретній відпустці) не позбавляє ФОП від обов’язків подачі податкової звітності та звіту з ЄСВ. Однак усі ці звіти декретниця може надсилати з дому у електронному вигляді через електронний кабінет, попередньо оформивши кваліфікований електронний підпис.

    Отримання допомоги з ФСС у звітності ФОП (декларація з єдиного податку, декларації про майновий стан і доходи) не відображається, так як це не є його підприємницьким доходом та має звільнення по оподаткуванню ПДФО та військовим збором.

     

    Приклад розрахунку та подачі документів до ФСС 2021

     

    Приклад. ФОП 2 групи єдиного податку Литвиненко Г.І. йде у декретну відпустку. Е-лікарняний зареєстрований на 126 календарних днів з початком 15 жовтня 2021 року та кінцем 17 лютого  2022 року. ЄСВ в розрахунковому періоді (жовтень 2020-вересень 2021) підприємиця сплачувала у мінімальному розмірі.

    Увага: У е-лікарняних вагітність і пологи має код типу непрацездатності «2» (у паперових – «8»).

    Зразки заповнення таких документів:

    • протокол уповноваженого;

    • довідка про розрахунок допомоги (довільна форма);

    • заява-розрахунок;

    • заява до ДПС;

    • повідомлення про виплату.

    Також:

    • заява до ДПС на отримання довідки про сплату з ЄСВ:

     

    Також внизу наводимо приклад заповнення нижньої таблиці зворотного боку лікарняного, якщо його було отримано у паперовій формі:

    Належить до виплати:

    З якого часу і до якогоЗа скільки днів (годин)Розмір допомоги у % до заробітної платиДенна (годинна) допомога в грн і коп.Усього нарахованоУсього з урахуванням заробітної плати при переведенні на іншу роботу
    15.10.2021-17.02.2021126100197,1124835,86

     

    Джерело: Головбух

    Поділитися:
    Автор: