Як змінити групу єдиного податку у 2022 році — Assets
logo
Перетелефонуйте мені

  Приховати
  Головна > Блог > Як змінити групу єдиного податку у 2022 році

  Як змінити групу єдиного податку у 2022 році

  Інструкції

  01.08.2022

  Підприємці-єдинники можуть змінювати групу ЄП хоч щокварталу, головне — вчасно подати заяву.

  З «молодшої» на «старшу» і навпаки

  Причин зміни групи єдиного податку може бути три:

  1. Переходьте на «старшу» групу єдиного податку, тому що не вписуєтеся в ліміти доходу молодших груп.
  2. ФОП 1-2-ї груп перевищив ліміт річного доходу. Може обирати: перейти на «старшу» групу ЄП чи загальну систему. У 3-ї групи лише один варіант – перехід на ОС.
  3. ФОП 3-ї групи можуть перейти на 2-ю і навіть 1-у, якщо відповідають за всіма параметрами: за доходом та співробітниками.

  Умови переходу

  Обсяг прибутку. Дохід на вашій поточній групі за минулий рік не повинен перевищувати ліміту для нової (п. 291.4 ПКУ).

  Група ЕН1-я2-я3-я
  Ліміт доходу у 2022 році1 085 000 грн5 421 000 грн7 585 500 грн

   

  Види діяльності. Переходьте на 1-у чи 2-у групу — проконтролюйте, щоб ваші види діяльності були дозволені на цих групах.

  Наприклад, на 1-й групі можна надавати послуги лише населенню та торгувати ринками, тобто КВЕД 73.11 «Рекламні агенції» вам заборонено.

  Для 2-ї групи є свої обмеження: послуги можна надавати населенню та платникам ЄП, продавати товари будь-яким контрагентам.

  Якщо є заборонені для нової групи, заздалегідь виключіть такий КВЕД із реєстру платників ЄП. Що для цього треба зробити — подати заяву, де наголошуєте, який КВЕД треба виключити.

  Наймані працівники. На момент переходу чисельність співробітників не повинна перевищувати ліміт для нової групи, в основному це обмеження для ФОП 1-2 груп:

  • для 1-ї групи працівники під забороною;
  • на 2-й групі — не більше 10 осіб;
  • на 3-й обмежень немає.
  Як заповнити заяву про перехід

  При зміні групи подаєте до податкової, де перебуваєте на обліку, таку форму заяви, як і під час реєстрації на спрощенці.

  Заповнити та подати заяву можна через кабінет платника. Щоб знайти форму заяви, перейдіть «Введення звітності» — «Створити» — форма F0102003.

  Поставте позначку навпаки — Реєстрація (перехід).

  Заповнюєте ці пункти:

  п.п. 1–3 — назва податкової, де перебуваєте на обліку. Ваш 10-значний податковий номер та ПІБ. У формі у кабінеті платника вони заповнюються автоматично.

  п. 4 — вашу податкову адресу, також заповнені.

  у п. 5.2. вказуєте, що змінюєте групу ЄП, треба вказати поточну групу та групу, яку переходите і нову ставку ЄП.

  Так ви заповнюєте, якщо переходите з 1-ї на 2-ю групу ЄП:

  Якщо переходите на 3-ю групу без ПДВ, ставте відмітку напроти — «без реєстрації ПДВ». Якщо зі сплатою є «із реєстрацією ПДВ» і вам потрібно заповнити п. 5.3. «Відомості про реєстрацію платника ПДВ».

  п. 5.3. — якщо переходите за 3-ту групу і платитимете ПДВ, вам потрібно поставити позначку навпроти «Прошу зареєструвати платником ПДВ з першого числа календарного кварталу…». Якщо на 3-й групі просто змінюєте ставку ЄП і переходите на 5% (без ПДВ), позначку ставте навпроти «Прошу анулювати реєстрацію платником ПДВ останнім днем ​​звітного періоду, що передує переходу на застосування ставки єдиного податку…». З 3-ї групи (з ПДВ) переходьте на 1-у чи 2-у, реєстрація ПДВника анулюється.

  п. 6 — місце ведення господарської діяльності;

  п. 7 — вказують кількість найманих працівників;

  п. 8 — заповніть, якщо одночасно з переходом реєструєте нові коди КВЕД, але пам’ятайте, що спочатку нові види діяльності реєструють у держреєстратора;

  п. 9 — зауважте, що у вас немає податкової заборгованості.

  І пам’ятайте, що вас не переведуть, якщо ви вкажете види діяльності, заборонені на новій групі.

  Підпишіть заяву та поставте дату.

  Коли подавати заяву

  Коли подавати заяву, залежить від того, чому змінюєте групу ЄП — це ваше рішення чи вимушений захід через перевищення ліміту доходу на групі.

  Перевищено ліміт доходу на 1–2-й групі — заяву подаєте не пізніше 20 числа місяця, наступного за календарним кварталом, у якому було перевищення (п. 293.8 ПКУ).

  Що це означає, якщо перевищили граничний обсяг доходу у І кварталі 2022 року, подати заяву про перехід на «старшу» групу треба буде до 20 квітня.

  Із суми перевищення треба сплатити підвищену, 15%, ставку ЄП. І відобразити цю суму у декларації з ЄП.

  Змінюєте групу ЄП за власним рішенням. Заяву подаєте не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку кварталу, з якого планується перехід на нову групу (пп. 298.1.5 ПКУ).

  Якщо хочете змінити групу ЄП у 2022 році, подати заяву про перехід треба:

  • з II кварталу — не пізніше 16 березня;
  • з ІІІ кварталудо 15 червня включно;
  • з IV кварталудо 15 вересня включно;
  • з I кварталу 2023 рокудо 15 грудня 2022 року.
  Як подати

  Заяву можна онлайн через кабінет платника, через програму податкової Єдине вікно (код форми — F/J 0102003) або інші онлайн-сервіси. Також можна віднести заяву до податкової особисто.

  Декларація з ЄП

  Якщо ФОП 1–2-ї груп переходять на 3-ту (добровільно або у разі перевищення ліміту доходу для своєї групи) вони зобов’язані подати декларацію за період роботи на своїй групі до переходу (пп. 296.5.1 ПКУ).

  Наприклад, якщо переходите на 3-ю групу з ІІІ кварталу, вам треба подавати декларацію за два квартали роботи на 1–2-й групі. Строки подання – 40 днів після закінчення ІІ кварталу.

  Вказуєте суму доходу за 6 місяців та сплачені суми ЄП.

  Коли переведуть

  З першого числа першого місяця нового кварталу ви будете платником ЄП на новій групі.

  Тобто. якщо хочете почати працювати в іншій групі вже з березня, то не вийде, можна тільки з початку нового кварталу, тобто. із квітня.

  Зміни до реєстру платників єдиного податку вносять у день подання заяви. Перевірити, чи переклали вас, можете у реєстрі єдинників.

  Зміна ставки ЄП

  ФОП 3-ї групи щокварталу можуть змінювати ставку єдиного податку. Для цього також подаєте заяву до податкової. Термін подачі — не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку нового звітного кварталу.

  Вибираєте ставку для платників ПДВ – 3% від доходу – додатково подайте заяву про реєстрацію платником ПДВ.

  У платників ПДВ під час переходу на сплату ставки ЄП 5% від доходу реєстрація ПДВника анулюється автоматично (пп. 298.1.5 ПКУ).

  Усі нюанси переходу на ставку ЄП 3-ї групи з ПДВ ми описали в окремій статті.

  Що з переплатою за ЄП

  Якщо у вас є переплата з податку з попередньої групи, ці гроші ви можете повернути. Для цього треба подати заяву до податкової або використовувати їх як передплату в рахунок майбутніх платежів з ЄП.

  Поделиться:
  Автор: